I år var det 5-årsjubileum för Sportlovsorkestern i Stockholm. 34 ungdomar samlades för att spela i symfoniorkester och lära känna nya kompisar.
I hissen på Nybrokajen 11 är det fullt av ungdomar den här torsdagen under sportlovet. De har precis haft genrep inför kvällens konsert och nu är det dags att få i sig lite mat. De flesta är mellan 13 och 18 år och många har varit med i sportlovsorkestern tidigare.
Varje år är RUM med och anordnar både höstlovs- och sportlovsorkester. I fyra dagar har man repetitioner, både stämrep och orkesterrep. Instruktörer från Blåsarsymfonikerna och Kulturskolan Stockholm är med och hjälper till. Kursen avslutas alltid med en konsert och ikväll hålls den i stora konsertsalen på Nybrokajen mitt inne i Stockholm.
Det är högljutt och många skratt innan det är dags att gå in på scenen. Nästan hundra personer sitter i publiken och dirigenten Merete Elegaard ska snart slå in de första takterna. Grieg och Bach står på programmet, men även filmmusik ur "Sagan om ringen" och Pomp and circumstance av Edward Elgar. Det blir en jättefin konsert!
Se fler bilder från sortlovsorkestern i vårt bildagalleri
Text: Therese Wernersson Foto: Helena Martinsson Senast uppdaterad 2010-03-08 Kl 09:43
I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg
2010.09.08 Rum´ba 3 2010 ute
2010.08.30 En härlig festivalvecka!
2010.08.26 Med ”Sommardofter” till utlandet
2010.08.23 Delta och tävla i internationell festival!
2010.08.23 Många kurser på gång i Göteborgsdistriktet!