Dansföreningen Contre Temps, Stockholm

Örebro kulturskola sätter upp musikalklassiker  Publicerad 2010-03-19 Kl 19:00

Vad är viktigast? Gängtillhörighet eller kärleken? Musikallinjen ger örebropubliken West Side Story den 19 och 20 mars

- Den här musikalen är klassikern av klassiker just för att temat alltid är lika aktuellt. Att sätta upp den är en dröm som går i uppfyllelse. säger Katarina Josephsson, sångpedagog och linjeansvarig för musikallinjen.

Föreställningarna är den 19 och 20 mars på Hjalmar Bergmanteatern. På scen står 20 proffsiga ungdomar i gymnasieåldern, med stora drömmar om en framtid inom musikalvärlden. De ackompanjeras av en 30-mannaorkester.

West Side Story handlar om rivalitet, våld och grupptryck, men framför allt om ung och passionerad kärlek. Den spelas ständigt på teatrar över hela världen. Handlingen är inspirerad av Shakespeares Romeo och Julia, placerad i gängmiljö i 50-talets New York, men med ett lika aktuellt budskap 2010. Musiken skrevs av Leonard Bernstein. Musikalen uruppfördes på Broadway den 26 september 1957.

 - Det som gör vår version speciell är att artisterna har samma ålder som rollkaraktärerna och ändå har de förmågan att göra musikalen rättvisa. Många av ungdomarna tänker sig en framtid som musikalartister och satsar stenhårt. berättar Katarina Josephsson.

Repetitionerna och förberedelserna inför West Side Story har pågått sedan i våras och har bokstavligt talat blivit en del av livet för de 20 unga artisterna:

 - De är helt uppslukade av Jets och Sharks just nu. Vissa har tom. börjat kalla varandra för rollkaraktärernas namn, skrattar KatarinaJosephsson.

Välkomna till ett starkt och gripande drama, presenterat med en massa show, sång och dans och, inte minst, en 30-mannaorkester.

Föreställningar:

Hjalmar Bergmanteatern

19 mars kl. 19

20 mars kl. 14 och 19

BILJETTER
 120 kr (60 kr för unga tom. 19 år)

 Länsteaterns biljettkassa 019-689 89 89)

 

Ny logotype